herbata czarna

Herbata czarna i nalewka herbaciana

Herbata czarna

Nie stanowi żadnej tajemnicy, że nasi przodkowie z czasów Rzeczpospolitej szlacheckiej lubili dobrze zjeść, pobawić się, czy w końcu wypić. Pito różnorakie alkohole: wina, wódkę, piwo, winiaki, nalewki. Równolegle dużym powodzeniem, jeżeli chodzi o alkohole pozbawione procentów cieszyła się dobra herbata czarna, sprowadzona do Polski, jak podają liczne dokumenty w 1664 roku.

Herbaty świata i nalewka herbaciana?

Co mogło być więc lepszego niż połączenie dowolnej herbaty świata i alkoholu? W taki sposób powstała staropolska nalewka herbaciana. Do dzisiaj zachowały się znakomite przepisy na ten wspaniały trunek, który jak widać posiada już całkiem bogatą tradycję. W założeniu napitek (by posłużyć się staropolskim określeniem) miał rozgrzewać w chłodne jesienne i zimowe dni. Herbata, która nadaje się według receptur do nalewki do tylko i wyłącznie herbata czarna, dzisiaj w tym charakterze sprawdzić mogą się chociażby darjeeling, english breakfast tea lub herbata earl gray. W odpowiednich proporcjach miesza się herbatę, wódkę oraz inne dodatki. W różnych przepisach do uzyskania odpowiedniego balansu smakowego wsypuje się zróżnicowane produkty: jedne przepisy nakazują wlanie soku z winogron, cytryny, syropu malinowego, jeszcze inne wsypanie rodzynek suszonych śliwek. Warto poeksperymentować, nawet jeżeli jedna porcja okaże się słaba, w końcu uda się wynaleźć coś ciekawego. Jeżeli nie mamy ochoty próbować na własną rękę, zawsze możemy kupić nalewkę, rynek ma w ofercie kilka propozycji w tym temacie.

Dobra herbata

Znalezienie dobrych pod kątem jakości produktów, jak wspomniane już earl gray, english breakfast czy inne rodzaje czarnej herbaty powinno odbyć się raczej w specjalistycznym sklepie. Lepsze produkty to lepszy efekt końcowy. Dotyczy to też nalewek. Najlepiej będzie więc wybrać się do sklepu naziemnego, który, jakby przy okazji, będzie na pewno mieć w swoim asortymencie odpowiedni na prezent zestaw herbat w pudełku, ewentualnie zestaw herbat w skrzynce. Są one rozwiązaniami bezpiecznymi, z klasą, a także takimi, które przypadną do gustu każdemu bez względu na preferencje smakowe.