herbata rooibos

Rooibos i jego różne wersje smakowe

Rooibos czyli nie-herbata

W dzisiejszych czasach wiele słyszy się o rooibos. Czy jednak każdy wie, czym właściwie jest i jakie ma właściwości oraz warianty? Rooibos, czyli czerwonokrzew to roślina pochodząca z RPA i hodowana w afrykańskich górach Cederberg. Miejsce to pozwala na naturalną wegetację krzewu bez konieczności jego nawożenia. Roślina osiąga do 2 metrów wysokości i charakteryzuje się liśćmi do złudzenia przypominającymi małe, sosnowe igły. Jej nazwa nawiązuje do nietypowego koloru po wysuszeniu oraz barwy otrzymanego z niej napoju – jest czerwony. Napar z rooibos bardzo przypomina herbatę, dlatego też potocznie mówi się o nim czerwona herbata. Nie jest to poprawne, ponieważ należy pamiętać, że herbata to inna, osobna roślina. Faktycznie herbata rooibos wyraźnie różni się właściwościami od prawdziwej herbaty i poza wyglądem w żaden sposób nie jest do niej zbliżona.

Oryginalny smak i właściwości

Rooibos charakteryzuje się łagodnym, lekko miodowym smakiem. Jest on jednak dość specyficzny i nie każda osoba będzie w stanie wypić napar w wersji czystej, bez wariantów smakowych. Czerwonokrzew nie zawiera garbnika, przez co pozbawiony jest cechującej herbatę goryczki. Czerwonokrzew nie posiada także kofeiny, co czyni go bezpiecznym dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Ponadto, ma wiele właściwości pozytywnie wpływających na ludzki organizm. Jest polecany osobom cierpiącym na bezsenność, ponieważ uspakaja i ułatwia zasypianie. Dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy pozytywnie wpływa na układ odpornościowy. Spowalnia starzenie się komórek, obniża ciśnienie, a także hamuje rozwój komórek nowotworowych. Ma on też zastosowanie zewnętrzne – okład z naparu z rooibos łagodzi swędzące rany.

Parzenie

Rooibos dostępny jest na rynku pod postacią sypką, w torebkach lub w saszetkach. Parzenie czerwonokrzewu jest podobne do parzenia herbaty. Jednak w przypadku korzystania z sypkiej wersji, konieczne jest posiadanie specjalnego zaparzacza, bowiem susz rooibos jest bardzo drobny. Czas parzenia teoretycznie powinien wynosić około 4 minut, jednak nie jest to tak istotne jak w przypadku herbaty. Napar z czerwonokrzewu się nie przeparza, a długość parzenia wpływa jedynie na stopień intensywności napoju.

Rooibos w różnych smakach

Jak już zostało wspomniane wyżej, omawiany napój ma dość specyficzny smak. Aby osoby nie przepadające za jego oryginalnym smakiem mogły z przyjemnością korzystać z dobrodziejstw tego naparu, każdy sklep z herbatami oferuje parę wariantów smakowych tego napoju. Na rynku dostępne są przede wszystkim smaki takie jak:

  • cytrusowy z nutą kwiatową,
  • ziołowy z dodatkiem nasion chia, kwiatów i owoców,
  • cynamonowo-jabłkowy,
  • malinowy,
  • waniliowy z dodatkiem owoców.
  • Rooibos ma wiele dobrych właściwości, dlatego oferowane przez sklepy z herbatami zestawy herbat zawierające czerwonokrzew, są idealnym pomysłem na prezent dla każdego niezależnie od okazji.