najlepsze herbaty

Najlepsze herbaty bio

Ekologiczne najlepsze herbaty

Dzisiejszy rynek nie zaniedbuje miłośników dobrej herbaty. Trudno nie zgodzić się z opinią, że rzeczywiście jest w czym wybierać. Ostatnio na popularności zyskują najlepsze herbaty ekologiczne, które pomimo wyższej ceny sprzedają się całkiem nieźle. Co to jest dobra herbata bio i czy jest warta tych pieniędzy?

Współczesne ogrody herbaciane nie są wolne od chemii

Krzewy herbaciane uprawia się w monokulturze, a to niesie to ze sobą szereg negatywnych konsekwencji. W szczególności jest to zubożenie gleby w składniki pokarmowe i masowe występowanie chorób i szkodników. Aby utrzymać rośliny przy życiu, uprawy wspomaga się hojną dawką nawozów sztucznych w połączeniu z całym arsenałem agresywnych pestycydów: insektycydów, fungicydów i herbicydów.
Dla nikogo nie jest tajemnicą, że śladowe ilości tych związków zawierają herbaty świata dostępne w naszych sklepach. Tłumaczenie, że w żaden sposób nie zagrażają one zdrowiu człowieka, nie każdemu trafia do przekonania. Świadomy i wymagający klient najpewniej wybierze w takim wypadku herbatę z oznaczeniem bio.

Uprawy nawożone organicznie

Stosowana na szeroką skalę chemia prowadzi z czasem do pogorszenia właściwości fizykochemicznych gleby i w rezultacie do jej degradacji. Uprawy marnieją i produkcja staje się coraz mniej opłacalna, o czym boleśnie przekonało się wielu właścicieli herbacianych plantacji. Dlatego jak grzyby po deszczu wyrastają ogrody ekologiczne, w których stosuje się tradycyjne metody uprawy.
Dla rolnika ekologicznego najważniejsze jest zdrowie i zasobność gleby, którą nawozi się w sposób organiczny i bez udziału pestycydów. Plony są niższe, ale lepsze jakościowo, a dobrze odżywione krzewy nie chorują. To nie przypadek, że najlepsze herbaty otrzymuje się z krzewów uprawianych metodami ekologicznymi.

Moc antyoksydantów

Uprawy ekologiczne są kontrolowane. Przy czym bada się glebę i plony, które muszą być wolne od chemii, a także całą drogę produktu od rolnika do konsumenta. Towar wyprodukowany w zgodzie ze standardami rolnictwa ekologicznego oznacza się jako eko, organic bądź bio, co w istocie znaczy to samo. Biorąc do ręki herbatę bio, możesz też mieć pewność, że zawiera ona do 60% więcej antyoksydantów niż zwykła herbata. Spowalniają one procesy starzenia, chronią przed wieloma chorobami, również rakiem. Każdy dobry sklep z herbatami szczyci się bogatym asortymentem luksusowych herbat bio.

Najlepsze herbaty świata – czego szukać?

W świetle badań, za najzdrowsze herbaty świata uchodzą herbata zielona i herbata jaśminowa (na bazie zielonej). Następne w kolejce super zdrowych ustawiły się herbaty ziołowe: rooibos, herbata z hibiskusa i werbena cytrynowa. Wszystkie są oczywiście dostępne w Polsce.