zielona herbata

Herbata zielona w formie kapsułek i ekstraktów

Zamknięta w kapsułce herbata zielona

Powszechne przekonanie mówi, że herbata zielona jest bardzo zdrowa. Część tych twierdzeń popierają badania naukowe, część to wyolbrzymione właściwości. Przykładem takiego wyolbrzymienia jest chociażby właściwość odchudzająca. Prawdą jest, że zielona herbata wspomaga odchudzanie, jednak samo jej picie bez zmiany diety i zwiększenia aktywności fizycznej nie zda się na wiele. Reklamy kuszą natomiast różnego typu kapsułkami i ekstraktami, które mają rzekomo działać zdecydowanie silniej niż najlepsze herbaty. Ile jest w tym prawdy, a ile to marketingowy chwyt?

Ekstrakt zamiast filiżanki naparu

Podstawowe pytanie, które warto sobie zadać, to: dlaczego lepiej przyjmować kapsułki zamiast wypić filiżankę napoju? Przede wszystkim nie każdy lubi dość specyficzny smak herbaty zielonej. Dodatkowo prawidłowo zaparzony napar wymaga czasu i uwagi. Zdecydowanie prościej jest połknąć kapsułkę.

Drugim aspektem jest fakt, że dobra herbata nie dostarcza organizmowi tylu składników, ile specjalnie przygotowany ekstrakt. Najważniejszym składnikiem herbaty zielonej jest EGCG (epigallokatechina galusan) czyli silny antyoksydant. Kapsułka zawiera o wiele większe jego stężenie niż filiżanka herbaty. To z jednej strony sytuacja przemawiająca na rzecz kapsułek i ekstraktów, jednak można w prosty sposób przesadzić z dostarczaniem organizmowi antyoksydantów. Umiar jest wskazany w każdym aspekcie.

Skuteczność suplementów z herbatą

Badania naukowe są dość podzielone, jeśli chodzi o skuteczność kapsułek z ekstraktem zielonej herbaty. Jedne sugerują istotne wsparcie w kontroli wagi czy poprawie funkcji mózgu. Inne z kolei nie stwierdzają istotnego wpływu na organizm człowieka. Przy tym wszystkim istotny jest też skład poszczególnych suplementów. Często hasła reklamowe nie idą w parze z rzetelną zawartością kapsułek. W związku z tym, tańsze i bezpieczniejsze wydają się być klasyczne herbaty świata.

Nie można też zapominać, że niepotrzebne lub niewłaściwe suplementowanie może szkodzić, zamiast pomagać. Przed rozpoczęciem warto skonsultować ten fakt ze swoim lekarzem.

Poprawnie wybrana herbata zielona

Wiele mówi się o tym, jakie właściwości i wygląd powinny mieć najlepsze herbaty. Świadomość w tym zakresie jest całkiem spora. Jednak to wybór dobrych suplementów stanowi prawdziwe wyzwanie. Wiele osób nie orientuje się w skomplikowanych składach kapsułek. Przed podjęciem decyzji o zakupie, warto zwrócić uwagę na renomę producenta i omijać produkty wątpliwego pochodzenia. Także informacje z ulotki mogą być cenne, dlatego warto się z nią dokładnie zapoznać. Alternatywnie można zaopatrzyć się w zestaw herbat, które nie budzą naszych wątpliwości.